Menu Zamknij
7 marca 2022

Budowa skutecznego CV i Linkedina.

Spis treści

Podziel się wpisem ze znajomymi!

Spełniam już warunki stawiane przez rynek, jestem gotowy do poszukiwania pracy! 

Jest to jedno z moich ulubionych haseł, które pojawia się podczas mentorowania ucznia. Po intensywnych miesiącach pracy zawsze bowiem następuje okres, gdzie mentor pomaga uczniowi budować skuteczne CV. Tak, aby dobrze zaprezentować dotąd zdobyta wiedzę i umiejętności oraz skutecznie przyciągnąć uwagę rekrutera. I choć wydawać by się mogło, że tworzenie CV nie jest niczym skomplikowanym, to tutaj Cię zaskoczę. W mojej karierze mentora i rekrutera przejrzałem już naprawdę wiele różnych CV-ek i wiele z nich pozostawiało naprawdę dużo do życzenia. Nie chodzi mi już o samo formatowanie czy dobranie kolorów dla takiego dokumentu. Wiadomo, że jest to kwestia indywidualna i subiektywnie rozpatrywana. Natomiast mam tutaj na uwadze głównie merytoryczną zawartość CV. 

Nie wszyscy z nas zdają sobie sprawę, jakie sekcje umieścić w autoprezentacji, na czym najbardziej się skupić oraz jak trafnie przyciągnąć uwagę osób technicznych. Dodatkowo, nie wykorzystują oni pełni możliwości, jakie daje nam cyfryzacja i łatwy dostęp do internetu. Mam tutaj na myśli choćby brak konta na LinkedInie czy traktowanie tam swojego profilu po macoszemu i niewykorzystywanie pełni możliwości tego serwisu. 

Dlatego też w tym artykule przekażę Ci wszystkie niezbędne wskazówki do tego, aby skutecznie zaprezentować się na obłożonym konkurencją rynku IT i wykorzystać pełnię nabytych umiejętności. 

 

Jakie CV powinno być ogólnie? Jak tak naprawdę wygląda proces weryfikacji CV?

Zaczynając tę sekcję - musimy uogólnić typy firm, do których będziesz wysyłał CV. Nieco uogólniając - załóżmy, że będą to mniejsze firmy (np. start-upy) zatrudniające kilkadziesiąt pracowników oraz duże korporacje, które zrzeszają liczne szeregi programistów i innych osób technicznych. 

Wspominam o tym, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem Twoje CV będzie inaczej processowane w mniejszej firmie niż w globalnej korporacji. W pierwszym przypadku, Twoje CV przechodzi na początku przez ręce technicznej osoby czy samego CEO. W korporacjach natomiast za proces rekrutacji odpowiada zazwyczaj nietechniczny dział HR. Niestety w większości przypadków są to osoby jedynie znające technologie z teorii i weryfikujące Twoje CV pod kątem “słów kluczowych”. Jeżeli wpasowujesz się w kryteria, to wtedy przechodzisz do dalszego procesu, jeżeli nie - odpadasz. 

Dlatego też Twoje CV nie powinno być zbyt ogólne. Jeśli napiszesz, przypuśćmy, że doskonale znasz mikroserwisy i pracujesz z nimi X lat, osoba techniczna w małej firmie może być zainteresowana Twoją osobą i zaprosi Cię na rozmowę.

Ale nietechniczny rekruter, który nie wie, co składa się na domenę mikroserwisów odrzuci Twoje CV, nie znajdując w nim słów kluczowych takich jak REST, SOAP, RPC, API, Docker. Dlatego pierwszą zasadą, którą należy przestrzegać podczas tworzenia CV jest - zadbanie o umieszczenie słów kluczowych i umieszczenie jak największej ilości konkretów w dokumencie.

Następna ogólna zasada, której powinniśmy się trzymać podczas tworzenia CV to - starajmy się, aby było ono najlepiej jednostronicowe (max 2 strony) oraz wpasowywało się w jednolitą gamę kolorów. Skondensowana zawartość CV zwiększy prawdopodobieństwo wyłapania przez rekrutera słów kluczowych i najważniejszych informacji. Zdajmy sobie bowiem sprawę, że najczęściej nasza aplikacja będzie rozpatrywana wraz z dziesiątkami innych CV-ek. Nie jest powiedziane, że rekruter będzie przeglądał je wypoczęty i w pełni skupiony. Oczywiście, im jesteś bardziej zaawansowanym i doświadczonym programistą, tym trudniej będzie Ci umieścić wszystkie informacje na pojedynczej stronie. Dlatego rada ta dotyczy głównie Juniorów, gdzie nie posiadają oni jeszcze obszernego doświadczenia komercyjnego.

Następną moją radą jest - unikaj intensywnych kolorów w CV, postaraj się utrzymać kolorystykę w jednej tonacji. Nie będę rozwodził się nad tym punktem - chodzi po prostu o to, aby ułatwić firmie ewentualne drukowanie Twojej CV-ki, a kolory nie gryzły w oczy podczas jej weryfikowania.

No i ostatnia uwaga - jednak równie ważna co pozostałe. CV powinno być napisane w języku angielskim. Słyszałem wiele opinii, że język dokumentu powinniśmy dostosowywać pod to, w jakim języku została przygotowana oferta pracy. Ma to jak najbardziej sens. Jednak z własnych obserwacji i faktu znacznego rozpowszechnienia komunikacji angielskiej w firmach, uważam, że jest to język na tyle uniwersalny w biznesie, iż w żaden sposób nie zostaniesz źle odebrany, gdy wyślesz angielskie CV do całkowicie polskiej firmy. Sytuacja może mieć jednak zupełnie odwracalny skutek, gdy roześlesz CV napisane w języku polskim do bardziej zglobalizowanych firm. 

 

Struktura CV

Przejdźmy teraz do omówienia konkretnie już struktury CV. Czyli - jakie sekcje powinny się w nim znaleźć oraz w jakiej formie powinny zostać opisane. Posłużę się tutaj wzorem, który wewnętrznie przygotowujemy dla naszych kursantów - razem z naszym grafikiem. CV przedstawia umiejętności Sebastiana. Oczywiście wszystkie dane kontaktowe kursanta zostały zamazane.


listing1

Ogólna strukura CV

Jak widzisz - przedstawione CV prezentuje prostota, schludność i duża przejrzystość informacji. Dokument podzielony jest na dwie części - lewą, gdzie zawieramy najważniejsze informacje o sobie wraz z danymi kontaktowymi, oraz prawą, w której treściwie opisujemy pozostałe informacje o sobie i rozszerzamy każde słowo kluczowe (umieszczone w równoległej sekcji). W opisywanym wzorze zastosowaliśmy wszystkie wcześniej wspomniane reguły i zasady - czyli jednolitość kolorów, proste i nieprzesadnie złożone sekcje, dokument jednostronicowy. 

    1. Sekcja Zdjęcie

Jest to sekcja, co do której specjaliści są mocno podzieleni. Niektórzy z nas uważają, że nie powinniśmy umieszczać zdjęcia w CV, bo w rezultacie i tak nic to nie daje, a niepotrzebnie zajmuje tylko dodatkowe miejsce. Ja osobiście polecam uczniom umieszczenie swojego zdjęcia w autoprezentacji. Wcale nie ze względów technicznych i zmiany postrzegania Ciebie, jako potencjalnego przyszłego pracownika firmy, ale tylko z powodów proludzkich. Szczególnie teraz, gdy praca opiera się o funkcjonowanie zdalne, a z moich obserwacji - integracja międzyludzka zaczęła być traktowana drugorzędnie. Tak więc umieszczenie swojego wizerunku w CV może być miłym akcentem na wyróżnienie się spośród suchych dokumentów (niezawierających zdjęcia) innych kandydatów. Dodatkowo psychika ludzka kieruje się własnymi zasadami - rekruter może podświadomie i mimowolnie pozytywniej odnosić się do dokumentów, gdzie widnieje Twój wizerunek aniżeli do zapchanych samych treścią materiałów. 

    2. Sekcja - Dane Kontaktowe

Zalecam, aby ta sekcja znalazła się tuż pod samym zdjęciem. Po wstępnym przefiltrowaniu CV-ek - rekruter najprawdopodobniej będzie potrzebował się z Tobą skontaktować, aby dopytać o szczegóły i potwierdzić informacje zawarte w przesłanym dokumencie. Dlatego ważne jest, aby zapewnić łatwy dostęp do wspomnianych danych kontaktowych. Jeśli chodzi o informacje, które powinniśmy zawrzeć, to polecam zadbać o obecność: numeru telefonu, adresu poczty e-mail (i ewentualnie adresu zamieszkania, choć w mojej opinii - informacja ta jest przydatna tylko wtedy, gdy aplikujemy na stanowisko częściowo lub wcale zdalne). 

Oprócz standardowych danych kontaktowych - zalecam również umieszczenie odnośników do swojego profilu na GitHubie oraz LinkedInie (w następnej sekcji tego artykułu omówimy, jak stworzyć skuteczny profil na LinkedInie). Dzięki umieszczeniu linku do swoich repozytoriów w CV - osoba bardziej techniczna ma szansę przejrzeć Twoje projekty, zapoznać się z użytymi technologiami w aplikacji i w rezultacie zwiększyć Twoje szanse na zatrudnienie. Niewykluczone również, że któryś z projektów może zainteresować osoby techniczne i będą oni chcieli, abyś pokrótce opowiedział o którejś ze swoich aplikacji. Jeśli chodzi o GH, to do tematu wrócimy również przy omawianiu następnych sekcji. 

UWAGA!
Umieszczając linki do zewnętrznych serwisów - zapewnij, aby były one klikalne, a rekruter nie musiał ręcznie przekopiowywać każdego z URL-i. UX dla osób analizujących Twoje CV jest również bardzo ważne 🙂

    3. Sekcja - Umiejętności Twarde

Sekcję tę warto umieścić zaraz pod danymi kontaktowymi oraz w taki sposób, aby jako jedna z pierwszych rzucała się w oczy przeglądającego Twoje CV. Obszar przedstawiający umiejętności powinien zawierać słowa kluczowe opisujące technologie i umiejętności twarde, którymi dysponujesz. Warto tutaj pochylić się nad szczegółowym wylistowaniem każdego obszaru, w którym czujesz się mocno lub jesteś zaznajomiony w podstawowym stopni. Poniżej przykład innego CV, gdzie kursant wylistował każdą z umiejętności już w o wiele bardziej szczegółowy sposób. 

    4. Sekcja - Umiejętności Miękkie

Jest to opcjonalna sekcja, którą umieszczamy z kursantem w CV, w zależności od tego, jak obszerna jest jego sekcja umiejętności twardych. W umiejętnościach miękkich warto przedstawić wszystkie te cechy, które uważasz, że wyróżniają Cię na tle innych kandydatów. W przedstawionym case programisty zdecydowaliśmy się właśnie na umieszczenie tej sekcji ze względu na dysponowanie mniej typowymi skillsami jak: People management, Mentoring (osoba ta miała do czynienia z zarządzaniem innymi pracownikami w swoim poprzednim miejscu pracy) czy Creativity lub Teamwork (osoba pracowała nad SCRUM-owymi projektami w ramach naszego mentoringu). Proponowałbym jednak zrezygnować z umieszczania tej sekcji w swoim CV, jeżeli nie masz pomysłu na opisanie siebie mniej standardowymi cechami, a chcesz umieścić tak popularne i niestety “oklepane” już umiejętności miękkie jak: Sumienność (Scrupulousness), Zaangażowanie (Engagement), Punktualność (Punctuality) i wiele tego typu cech.

    5. Sekcja - Języki

Sekcja ta nie wymaga raczej wielu wyjaśnień. Musimy pokazać, że potrafimy komunikować (albo przynajmniej czytać dokumentację) w języku innym niż polski. Wiadomo, że na ten moment najbardziej cenionym językiem w firmach jest angielski, ale jeżeli miałeś również styczność z innymi językami, to warto je umieścić w swoim CV. Pokaże to Twoją otwartość na naukę, odkrywanie świata i poznawanie innych kultur.

    6. Sekcja - Hobbies

I tutaj ponownie - jest to opcjonalna sekcja. Znowu z powodów psychologicznych i zaciekawieniem rekruterów swoją osobą - możemy umieścić w swojej “zawodowej wizytówce” informacje o zainteresowaniach i tym, czym lubimy się zajmować po pracy. Tutaj sekcja Hobbies ma dość nietypową formę, ponieważ jest ilustrowana za pomocą ikon i obrazków, jednak jeśli nie masz takich zdolności graficznych - swoje pasje możesz po prostu wylistować za pomocą słów. 

    7. Sekcja - Wstęp

Jest to miejsce na Twoje wyróżnione i powiększone imię i nazwisko (nie ma bowiem lepszej wizytówki niż Twoje nazwisko), ewentualny tytuł stanowiska, na który aplikujesz (tutaj akurat nie został umieszczony, ale w Listingu 2 już tak i najczęściej ma on formę po prostu Python Developer). Sekcję tę wypełniamy również krótkim opisem o sobie - będący podsumowaniem wszystkich zawartych informacji w CV, czyli m.in obecna rola w pracy, krótko o sobie pod kątem umiejętności i aspiracji. 


listing2

Listing2

    8. Sekcja - Doświadczenie

Jest to niewątpliwie najbardziej problematyczna sekcja dla osób szukających swojej pierwszej pracy jako programista. A to dlatego, że dotąd zdobyte doświadczenie zawodowe przez osobę najczęściej nie jest związane z branżą IT. Wówczas zachodzi pytanie - czy warto umieszczać informacje o swoim całym doświadczeniu w pracy w CV, czy ograniczyć informacje do pewnego stopnia? 

W mojej opinii - warto opisywać tylko te pozycje, w której zdobyte umiejętności lub sprawowana rola może pozytywnie przełożyć się na świat IT. Przykładowo - nie warto pisać o roli magazyniera, jaką do tej pory się sprawowało, ale już w sytuacji, gdzie pracowałeś jako osoba mająca bezpośredni kontakt z biznesem i reagująca na potrzeby klienta, możesz rozważyć, czy nie umieścić informacji o tak sprawowanym stanowisku. Niejednokrotnie bowiem w mniejszych firmach IT czy rozwijających się software house-ach zdarza się, że programiści prezentują efekty ostatnich sprintów przed interesariuszami i potrzebują do tego rozwiniętych zdolności komunikacyjnych.

Jeśli natomiast nie posiadasz żadnego doświadczenia wartego uwagi, to nie umieszczaj tej sekcji w swoim CV. Nie przejmuj się, nadrobimy to następnym obszarem informacji - sekcją o Twoim portfolio. Jak już pewnie zauważyłeś - w ramach naszego mentoringu umożliwiamy umieszczenie informacji o uczestniczeniu właśnie w tak specyficznej formie nauki, jaką jest ciągła współpraca ze swoim mentorem - seniorem programowania i nieustanna realizacja zadań i projektów, które stawiamy w firmie. Oczywiście kwestia ta jest do indywidualnego ustalenia z mentorem i ze mną, ale współpracę z nami opisujemy najczęściej jako staż w Devs-Mentoring.pl

    9. Sekcja - Projekty

Osobiście uważam, że jest to nieodłączna i najważniejsza sekcja w portfolio Juniora, który nie ma jeszcze doświadczenia zawodowego. A to dlatego, że mając w portfolio personalizowane projekty i odpowiednio przygotowane ich opisy w CV, jesteś w stanie wyróżnić się na rynku dużej konkurencji wśród Juniorów. Pamiętaj, że to właśnie umiejętności i dotąd zbudowane aplikacje są Twoim asem w rękawie i powinny być Twoim konikiem w procesie rekrutacji. 

W swoim CV najlepiej wylistować 1-3 najbardziej obszerne technologicznie i strukturalnie projekty. Opis każdego z nich oprzyj o następujące informacje: Tytuł projektu, Link do repozytorium, Tech-stack, Krótki opis

W opisie zawrzyj krótką informację na temat tego, jaki problem rozwiązuje aplikacja, co umożliwia potencjalnemu użytkownikowi i możesz również opisać krótko, jakie były przesłanki wynikające z wykorzystania takiej, a nie innej technologii. Zwróć również uwagę na to, aby Twoje repozytorium zawierało dobrze skonstruowane README projektu. Prawdą jest, że osoba przeglądająca Twoje projekty będzie zwracała uwagę przede wszystkim na dwie rzeczy: jakość napisanego kodu oraz użyte technologie. Rzadko się zdarzy, aby Twoja aplikacja faktycznie była uruchamiana. 

Poradnik, jak tworzyć profesjonalną dokumentację swojego projektu na GH, znajdziesz tutaj: https://www.devs-mentoring.pl/tworzenie-profesjonalnego-readme/ 

    10. Sekcja - Edukacja

Jest to ostatnia sekcja, którą przyjdzie mi omówić. Pracodawca powinien wiedzieć, czy kandydat jest w trakcie studiów, czy po ich zakończeniu oraz po jakim jest kierunku. Z punktu widzenia firmy, zatrudnienie osoby studiującej dziennie, będzie równoważne ze szkoleniami dla niego oraz wyznaczeniem mu określonych godzin pracy. Oczywiście jest to dość generyczna zasada, która niekoniecznie musi dotyczyć akurat Ciebie. Tak więc, jeżeli przykładowo jesteś studentem, ale wiesz, że mógłbyś podjąć pracę w pełnym wymiarze godzin - wskaż jasno w CV, że studia nie są żadną przeszkodą w pełnym poświęceniu się pracy etatowej. Z reguły raczej nie powinieneś pisać o o liceach i gimnazjach, o ile to nie był Wasz ostatni szczebel edukacji. 

    11. Zgoda o przetwarzanie danych

Na końcu CV, najlepiej w stopce, mniejszą czcionką - warto zapisać informację o tym, iż zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez firmę. W trakcie wysyłania CV przez odpowiednią stronę i tak zazwyczaj zaznaczasz oddzielną opcję o wspomnianej zgodzie, jednak dla formalności warto umieścić klauzulę bezpośrednio w dokumencie.

Może ona mieć następującą postać - zgodną z aktualnymi rozporządzeniami:

“I agree to the processing of personal data provided in this document for realizing the recruitment process and future recruitment processes pursuant to the Personal Data Protection Act of 10 May 2018 (Journal of Laws 2018, item 1000) and in agreement with Regulation (EU) 2016/679 of the European Parliament and of the Council of 27 April 2016 on the protection of natural persons with regard to the processing of personal data and on the free movement of such data, and repealing Directive 95/46/EC (General Data Protection Regulation”

lub po prostu:

“I also consent to processing of my personal data by for the purposes of any future recruitment processes.”

 

Strony umożliwiające budowę CV?

Po przygotowaniu merytorycznej zawartości CV - czas na opakowanie wszystkiego w dobrze prezentującą się graficzną całość. Jeżeli potrafisz obsługiwać programy graficzne takie jak, np. Adobe Illustrator, to rozwiązanie jest proste - stwórz w pełni customizowany pod siebie dokument. Jeżeli natomiast jesteś jak większość, typowo techniczną osobą, bez cierpliwości ani zdolności do zagadnień bardziej artystycznych, to skorzystaj z następujących darmowych kreatorów:

- Darmowe szablony i wzory CV 

- Pracuj.pl - CV Kreator 

Jeżeli natomiast jesteś w stanie zapłacić za tworzenie CV, to gorąco zachęcam do nawiązaniu kontaktu z freelancerem grafiki, który byłby w stanie podjąć się takiego zlecenia. U nas w ramach mentoringu świadczy takową usługę Marcin, jednak aby się z nim skontaktować, musisz być jednym z naszych kursantów 🙂 

Przekuj powyższe rady na praktykę, a nie wątpię, iż tak przygotowane CV naprawdę wiele Ci pomoże w kontekście poszukiwania pracy. Jest to wzór sprawdzony w boju, którym kierujemy się podczas tworzenia CV dla ucznia w ramach mentoringu. 

To nie wszystko jednak, jeśli chodzi o dzisiejszy artykuł. Aby wykorzystać pełnię swoich możliwości i jak najlepiej prezentować się na rynku, musimy uzupełnić nasze CV o dobrze uzupełniony i sporządzony profil na LinkedInie. 

 

Profil na LinkedInie - korzyści

Widzę kilka korzyści związanych z posiadaniem dobrze przygotowanego profilu na LinkedInie. Przede wszystkim - Twoje CV uzupełnione o link do profilu na LI wygląda bardziej profesjonalne i pokazuje, że dbasz o swój wizerunek programisty. 

Po drugie - Linkedin jest idealnym kanałem dotarcia do Ciebie od strony rekruterów. Nieraz zdarzyło się, że do naszych Juniorów wysyłane były propozycje pracy ze strony firm, które prowadziły rekrutację na omawianym serwisie pracy. Musimy jednak zwrócić uwagę na kilka zasad związanych z budowaniem profilu LinkedInie.

Po pierwsze - zadbajmy o to, aby nasz profil był spójny z informacjami zawartymi w CV. 

Po drugie - starajmy się wypozycjonować nasz profil przez zawarcie jak największej ilości słów kluczowych przedstawiających tech-stack, w którym działamy. Więcej na ten temat za chwilę. 

Po trzecie - gdy już uzupełnimy nasz profil i umieścimy w nim odpowiednie informacje, starajmy się progresywnie rozszerzać naszą sieć kontaktów o poznane osoby. Dzięki temu Twój profil będzie z większą częstotliwością wyświetlał się u rekruterów. 

 

Struktura profilu na LinkedIn

Omówię teraz, jak uzupełnić kolejne sekcje profilu LinkedIn. Skupimy się na następujących obszarach:

      - Opis

      - Doświadczenie

      - Wykształcenie

      - Umiejętności

      - Dodatkowe (przydatne) informacje

Informacje będziemy zawierali po angielsku. A to dlatego, że dzięki temu Twój profil będzie pojawiał się również w wynikach wyszukiwania również u zagranicznych rekruterów. 

 

    1. Sekcja Opis i Doświadczenie

W sekcji Opis zamieszczamy krótkie przedstawienie swojej osoby, głównie od strony dotychczasowej pracy, aspiracji, celów oraz specjalizacji. Postarajmy się zawrzeć w opisie słowa kluczowe odzwierciedlające technologie, w których pracujemy i w obrębie których szukamy pracy. 

W doświadczeniu natomiast opisujemy stanowiska, na których pracowaliśmy do tej pory. W CV staraliśmy się ograniczyć ilość dotychczasowych stanowisk (niekoniecznie związanych z IT), tutaj możemy już w pełni rozwinąć informacje o swoim doświadczeniu. Przy pozycjach odnoszących się do komercyjnego doświadczenia w IT, warto pokrótce opisać każdą pozycję. Przykładowo - jaką dokładnie pełniło się rolę w danym miejscu pracy i co wchodziło w zakres odpowiedzialności. 

Uzupełniony opis profilu ucznia poniżej:
listing3

    2. Sekcja Wykształcenie

Sekcja ta raczej nie wymaga wielu wyjaśnień z mojej strony. Umieszczamy tutaj informacje o całokształcie naszej edukacji. I tutaj podobnie jak w CV - zalecam dodać informacje tylko o wykształceniu wyższym, studiach podyplomowych itd, rezygnując raczej z informacji o wykształceniu niższego szczebla. 

 

    3. Sekcja Umiejętności

Jest to kolejna sekcja, która umożliwia nam pokazanie rekruterowi swojego skillsetu. Wypełniamy ją pozycjami w taki sposób, aby było to zgodne z umiejętnościami opisanymi w CV.

listing4

    4. Dodatkowe (przydatne) informacje

Dodatkowymi sekcjami, o które możemy zadbać na naszym profilu LN są: Projekty, Kursy i Języki. W projektach możemy umieścić i opisać projekty, nad którymi pracowaliśmy w ramach mentoringu czy też rozbudowy swojego portfolio, w kursach informacje o dotąd odbytych szkoleniach i języki, gdzie możemy przedstawić znajomość języków.

listing5

Podsumowanie

To tyle, jeśli chodzi o ramowe wskazówki co do budowania skutecznego CV oraz profilu na LinkedInie. Artykuł ten kierowany jest głównie do naszych kursantów, którzy są już na etapie rozglądania się za pierwszym wakatem IT, ale również do tych wszystkich, którzy chcą uchronić się przed typowymi błędami popełnianymi podczas budowania swojego wizerunku programisty. 

Sprawdź również nasz system mentorowania i outsourcowania specjalistów
  • Wyznaczona ścieżka od A do Z w kierunku przebranżowienia
  • Indywidualnie dostosowany materiał pod ucznia
  • Code Review ze strony mentora
  • Budowa portfolio
  • Intensywna praca z materiałami szkoleniowymi